Idiot Couple Kurosaki & Teru from Dengeki Daisy

Daenerys Targaryen meme + (3/6) traits or emotions ► maternal

Dany felt a lightness in her chest. I will never bear a living child, she remembered. Her hand trembled as she raised it. Perhaps she smiled. She must have, because the man grinned and shouted again, and others took up the cry. “Mhysa!” they called. “Mhysa! MHYSA!” They were all smiling at her, reaching for her, kneeling before her. Maela, some called her, while others cried Aelalla or Qathei or Tato, but whatever the tongue it all meant the same thing. Mother. They are calling me Mother.

Well, the surprise is that you are not at a dinner party. You’re at our wedding. 

flemethspizzaparty:

bibliophile1887:

pcbw:

bibliophile1887:

pam-aka-mommommom:

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 
do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?
stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

This is why I’m ok with people using good stamps to get chips and soda. Do you know how much cheaper it is?? Like seriously…

I don’t know where you’re shopping, but where I shop, I could get that same thing for $10-$12. OK, there’s a cost of living difference, but $32 for that is terribly overpriced.

Even living in Europe I’d only pay about ten euro, on about twelve dollars for that - I did last week.  Somehow, I think that this haul was bought at Whole Foods…. That or those grapes were dipped in magic dust and the raspberries are from Wonderland. 

Even if I were to go find these organic, I still wouldn’t be paying $32. Like I said, I know that in certain parts of the country (NYC, LA) you might just be paying that much for organic food, but I suspect only at the grocery chains that have no problem overcharging for food. Look around and find a grocery chain that doesn’t charge an arm and a leg for something that doesn’t COST an arm and a leg.

… but not everyone has the luxury of being able to drive around to multiple grocery stores trying to find the best deal? whether it be not owning a car or not having the time or just not living in the right areas or another reason. not to mention fast food is cheap and easy and feeds the kids quickly for dinner.

flemethspizzaparty:

bibliophile1887:

pcbw:

bibliophile1887:

pam-aka-mommommom:

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 

do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?

stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

This is why I’m ok with people using good stamps to get chips and soda. Do you know how much cheaper it is?? Like seriously…

I don’t know where you’re shopping, but where I shop, I could get that same thing for $10-$12. OK, there’s a cost of living difference, but $32 for that is terribly overpriced.

Even living in Europe I’d only pay about ten euro, on about twelve dollars for that - I did last week.  Somehow, I think that this haul was bought at Whole Foods…. That or those grapes were dipped in magic dust and the raspberries are from Wonderland. 

Even if I were to go find these organic, I still wouldn’t be paying $32. Like I said, I know that in certain parts of the country (NYC, LA) you might just be paying that much for organic food, but I suspect only at the grocery chains that have no problem overcharging for food. Look around and find a grocery chain that doesn’t charge an arm and a leg for something that doesn’t COST an arm and a leg.

… but not everyone has the luxury of being able to drive around to multiple grocery stores trying to find the best deal? whether it be not owning a car or not having the time or just not living in the right areas or another reason. not to mention fast food is cheap and easy and feeds the kids quickly for dinner.

cyclonias:

it doesn’t matter how many shows I watch none of them will let me down like Glee let me down

thebest-memes:

"No matter how bad you fuck up at work, you didn’t fucked up this bad"

thebest-memes:

"No matter how bad you fuck up at work, you didn’t fucked up this bad"

tehhufflepuffcompanion:

Spoiler alert: adulthood is 96% of you going “well, I hope this is how it works and I’ll keep doing it till someone yells at me”

wereville:

UUUUuuuufff! My guts. …Well, I guess you’re finally “Free” Haru…What’s that saying? “Welcome to Water Hell”? 
Also, if that wasn’t a break up scene, (and then the laying in bed sulking bit) then I have never been in a relationship. ᕕ( ᐛ )ᕗ 

wereville:

UUUUuuuufff! My guts. …Well, I guess you’re finally “Free” Haru…What’s that saying? “Welcome to Water Hell”? 

Also, if that wasn’t a break up scene, (and then the laying in bed sulking bit) then I have never been in a relationship. ᕕ( ᐛ )ᕗ 

wobbufetts:

aidn:

how the hell do i talk to people

Stand in front of them and press A